Zajęcia z logopedą

Zajęcia logopedyczne to proces celowych działań, które mają niwelować zakłócenia w komunikacji. Oddziaływania te mają na celu: usuwanie zaburzeń mowy, wyrównywanie opóźnień rozwoju mowy, przywracanie mowy w przypadku jej utraty, nauczanie mowy, która się nie wykształciła, wypracowanie odpowiedniego poziomu sprawności językowej.

Na zajęciach logopedycznych wykonywane są przede wszystkim ćwiczenia artykulacyjne. Logopeda wprowadza do terapii także pracę nad usuwaniem wad wymowy, ćwiczenia oddechowe i fonacyjne. Ważne są także ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej oraz najważniejsze ćwiczenia emisji głosu, dykcji i grafomotoryczne.

Zajęcia mają zazwyczaj określony przebieg, który ustalony jest wcześniej przez logopedę. Terapię należy dokładnie planować, przejść przez wszystkie etapy pracy, aby podopiecznemu łatwiej było funkcjonować. Rodzaj ćwiczeń i charakter pracy jest ściśle dostosowany do zaburzeń z jakimi na terapię przychodzi podopieczny.

Większość podopiecznych, którzy uczęszczają na terapię logopedyczną wymaga od logopedy więcej kreatywności w prowadzeniu zajęć. Aby urozmaicić i uatrakcyjnić zajęcia, logopeda wykorzystuje wiele różnych pomocy logopedycznych, np. historyjki obrazkowe, książki do czytania uczestniczącego. Teksty do ćwiczeń dykcji oraz emisji głosu są dostosowane
do poziomu intelektualnego każdego podopiecznego.

Zajęcia prowadzone są też zgodnie z założeniami metody krakowskiej. W przypadku podopiecznych, u których występują duże bloki emocjonalne bądź nie ma mowy z różnych przyczyn wspomagamy komunikację alternatywnymi sposobami. W tym celu wykorzystujemy komunikatory, obrazki PCS bądź książki do komunikacji utworzone w porozumieniu ze wszystkimi specjalistami i terapeutami.

Powrót na początek strony